VELUX Beépítési tanácsok és megoldások SZENDVICSPANELHEZ
Statikai tervezési szempont, hogy az ablakok megtartásához kiváltó szerkezetet kell kialakítani. A "Z" szelemenek közé kiváltó keretet kell tervezni, mert a panel önmagában nem lenne képes megtartani az ablak súlyát. A kivágott nyílás pereme mentén a szerkezet lehajlana, és az ablak beesne a nyíláson. Emellett a szendvicspanel nem alkalmas önmagában arra, hogy ahhoz direktben hozzárögzítsük az ablakot.
Bővítés és funkcióváltás során utólag kell megoldani ezeket csatlakozásokat.
A panel anyagvastagságához illeszkedő fogadókeret kialakítására van szükség. A 6 cm széles keretet, előre legyártott, 18 mm vastag víz-, főzés- és lúgálló rétegelt lemezből javasolt tervezni. A keretet PIR hab hőszigetelés tölti ki, 20 cm-ként távtartó-összekötő rétegelt lemez lapokkal.
A VELUX BDX hőszigetelő keret elhelyezése és így a hőhidak kialakulása elleni védelem szempontjából a rögzítő keret belső mérete oldalt 3-3 cm-rel, alul és felül pedig 2,25-2,25 cm-rel nagyobb az ablak méreténél. A VELUX BDX hőszigetelő keretet a tetőablakkal együtt lehet rögzíteni a rögzítő keretben.
Épületszerkezeti szempontból egy érdekes helyzettel állunk szemben, ugyanis a szerkezetben nincs alátétfólia és párafékező fólia sem. Hogyan kellene a csatlakozást kiírni a kivitelezőknek, hogy az pára és kondenzáció szempontjából is megállja a helyét?
Az egyedüli járható út a panellel egyező színű és profiltípusú rátét lemezsáv.
A lemez a gerinctől kell, hogy induljon, és hajlásszögtől függően, de legalább 10 cm-rel kell, hogy túllógjon az ablak alatt elhelyezkedő burkolókeret alakítható köpenyén. Ez jelentősen megdrágítja az utólagos beépítést, de a vízzáróságnak csak így tud megfelelni a beépítés. Nem szabad a tervezés során azonban figyelmen kívül hagyni, hogy épületfizikai okok miatt a rátétlemeznek a hátoldalán kondenzáció, párakicsapódás fog kialakulni.
A tetőtéri ablak körüli kondenzációból eredő beázás kiküszöbölésére, az ablakot körülvevő öntapadó EPDM vízhatlan lemezgallér csatlakozást szükséges kiírni, amit a kivitelezőnek majd a panel külső lemezéhez kell csatlakoztatnia. Az ablak felső részénél ugyan a víz folyási iránya szempontjából nem kedvező, de az EPDM rendszersaját varrattömítő éllezárásával mégis elfogadható csatlakozást lehet kialakítani.
A párafékező réteg csatlakoztatása kialakítástól függően a gipszkarton építőlemezek mögött elhelyezésre kerülő párafékező réteghez történik, vagy ahogyan a mellékelt képen is látható, a szendvicspanel belső vértezetéhez, valamint egy a kiváltóhoz rögzített leszorító lemez profilhoz, ami egyben a gipszkarton burkolatot hordó bordavázprofil.
Jó tudni! A szendvicspanelekbe történő utólagos beépítésekhez a külső lemezprofilnak megfelelő burkolókeret választását javasoljuk: az EDZ, EDW, EKZ, EKW típusokat.
Ha további részletek és megoldások érdeklik, keresse fel weboldalunkat a www.velux.hu/szakembereknek címen vagy kérjen szakmai konzultációra időpontot munkatársunktól
A VELUX az építőanyag-ipar egyik vezető világmárkája és vállalata, amely kínálatát közel 40 országban értékesíti. A cégcsoport 11 országban rendelkezik gyártóegységekkel, közöttük Magyarországon, Fertődön és Fertőszentmiklóson, amely a régió egyik legnagyobb munkaadója. A VELUX Magyarország Kft. 1986 óta van jelen a hazai piacon - a 300 legnagyobb profitú vállalat egyike. Piacvezetőként élen jár az innovatív, ugyanakkor energiatakarékos és környezetbarát termékek bevezetése terén. A cég célja, hogy termékeivel - melyek a tetőn keresztül természetes fénnyel és friss levegővel látják el az épületeket - minőségi lakóterek és munkahelyek jöjjenek létre, újításain keresztül lehetővé téve azok energiagazdaságos kialakítását is. A VELUX Magyarország Kft.-t 2017. áprilisában arany fokozatú elismeréssel díjazták az Employer Branding Awards-on (Példaértékű Munkáltatói Márkaépítés Díja 2016.) nagyvállalati kategóriában.
www.velux.hu