Description: |
Veszprém Városközpont rekonstrukciós beépítési terve. Új, korszerű mai városszerkezet kialakításával, ami építészetileg és városrendezésileg illeszkedni kivánt az 1000 éves történelmi városmaghoz.
A tervezés időszakában javasolt megoldás eltérta konvencionálistól, és nem csak a ma, hanem a jövő igényeit is szem előtt tartotta. Az adott történelmi város belső magjában ugyanis a tervezés egy olyan beépitési tervet javasolt amelynél a grazi főforgalmi ut a városközpontot elkerülő utvonalon halad. Az utat olyan nyomvonalon vezette, amely lehetővé tette a közúti forgalomtól mentes városközpont kialakitását. Ez az elv tette lehetővé a sétáló utca kialakitását, és a kereskedelmi centrumnak gyalogos utcára valo felfűzését. Javaslatba hozta a terv azoknak a forgalmi csomopontoknak korszerű kialakitását, amely veszprém városának kulcsfontosságú helyei voltak. A felszíni kereszteződések megoldása mellett javaslatba hozta a gyalogos alul, és felüljárokat, amely a városközpont 5 tömbjének kapcsolatát biztositották. A kialakitott kereskedelmi központ 2 szintes épületében - melynek passzázsai, tetősétányai egy kissé régi veszprém hangulatát probálta visszapolni az uj központba- szaküzletek, szolgáltató létesitmények, vendéglátó ipari egységek kerültek. Mindezt kihangsúlyozva a kereskedelmi központ és az egész város centrumának hangsúlyos motivumaként helyezte el a beépités a városközpont centrumát kifejező 16 szintes lakóházat.
A beépitési tervből az is látható, hogy e köré lakóházak kerültek, a földszinten üzletekkel, mig a másik oldalon pontházak lazán váltakozó ritmusa a lejtős terepet kihasználva, több szintes üzletekkel engedett betekintést a régi főtér átformásása után kialakult kereskedelmi központba. Ezen terv javasolta a sétáló utca folytatásában a kereskedelmi központ körül elhelyezkedő tömbök művelődési, szolgáltató és lakóházi együttesek kialakitását figyelembe véve a terület geologiai terep adottságait különböző tér és föld plasztikák kialakitásával. A tömbök keretes beépitéssel, plasztikus épület formálással, a funkcionak megfelelő épités technologiával, szinszámmal kapcsolta össze a ma épitészetét a mult épiteszetével. Ma ott tartunk, hogy a sétáló utca folytatásában a tömbösitett beépitési forma helyett téves vezetői döntések folytán visszaállitották azt a régit, amely kiszakitva a teljes beépitésből szervtelenül él, és ténylegesen nem tudja biztositani azt az alapvető épitészeti igényt, hogy a multhoz befejezeten a ma eszközeivel kapcsolodjon.
A város dinamikus fejlődése mutatja, hogy az elkövetkező időben fogja szétfesziteni azt a keretet amibe ez a szemlélet jutatta. |
|