A Felvidék magyarjai, de a katolikus szlovákok is az ötvenes évek debrődi Mária-jelenése után, december 8-án, ha nagy hó esett is, évekig processzióval keresték föl a jelenés helyét a középkori Szent László templom romjait. A templom előtt a három hárs őrizte Szent László forrásnál, amelynek vízét kősziklából fakasztotta régi királyunk táltos lova, Felvidék buzgó népe régi módon, de új hittel szertartást tett - írja Molnár V. József Kalendáriumában.
Debrőd 300 lakosú magyar falu Kassától 30 km-re, délnyugati irányban. A falutól nyugatra, a hegyek között elhelyezkedő templomot 1500 körül építették a Szt László forrás mellé, amit később a törökök romboltak le.
A romnál tartott vallási felvonulásokat a hatalom az 1950-es évek végére ellehetetlenítette, majd az utána következő 40 évben csak romlott a falak állapota, mígnem a falu a processzió újraélesztése mellett döntött.
2006. tavaszán elkészültek a templom térrekonstrukciójának tervei, majd az építkezés is elkezdődött. A meglévő, a föld alól kiásott, kiegészített falmaradványokra fa oszloprend készült, amely a tetőszerkezettel, és a ferde támaszokkal a templom egykori terének megidézése. Az elkészült oszlopok köré és közé rózsalugas került.
A templom újraavatásának 2007. szeptember 15-én volt, majd 2008 június végén a környező falvak plébánosaival az egyházkerület segédpüspöke celebrálta a szertartást a Szent László napi búcsún, amit ezután minden évben megtartanak.
Ad
Like all websites, eptar.hu uses cookies for better and safer operation.
More information